Pozostaje tylko kwestia co i w jaki sposób ta synteza będzie ogarniać oraz w jaki stopień komplikacji się pchać. Można oczywiście robić coś niezwykle uniwersalnego, konfigurowalnego i dostosowanego do dowolnego hardware - ale to powoduje, że pojawia się masa problemów s którymi trzeba się mierzyć tylko dlatego, że MOŻE potencjalnie ktoś kto potrzebuje innej konfiguracji będzie miał problem polegający na braku umiejętności dostosowania OTWARTEGO oprogramowania.
No w końcu po to się robi OTWARTE, żeby każdy mógł sobie poprawić i przerobić pod siebie a nie po to, żeby paru cwaniaczków trzepało na tym kasę. ;-)
Opcja numer jeden czyli nanoVFO pochodzi z dspview.com - czyli od UR5FFR. Jest prosta i bardzo uniwersalna - i chociaż wydaje się to nieprawdopodobne - to można ją uprościć jeszcze bardziej - ale o tym potem.
Zaletą tego rozwiązania jest niezła konfigurowalność pozwalająca na
użycie syntezy jako zwykłego VFO do homodyny, homodyny z mieszaczem
kwadraturowym, czy też zwykłego TRXa z pojedynczą przemianą i
przełączanym (lub nie ;-) ) BFO. Można też podłączyć w zasadzie dowolny
wyświetlacz.
![]() | ||
fot. UR3FFR, Github, GNU GPL |
Opcja numer dwa to równie zwinna synteza Paula VK3HN https://vk3hn.wordpress.com/2018/12/06/a-compact-arduino-si5351-vfo-with-keyer-and-oled-display/ - oczywiście bazą jest również Arduino i Si5351. Kod leży na Githubie.
Wiele wskazuje na to, że na pierwszy ogień pójdzie synteza Andrieja, i chyba do niej dopiszę potrzebne mi kawałki kodu.
Na pierwszy rzut oka wygląda całkiem sensownie...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz